Těmice - 650 let obce
  +420 518 388 207
@  obec@temice.cz
Obecní úřad Těmice
Těmice 176
696 84 Těmice

Současnost obce Těmice u Hodonína

Obec Těmice se nachází v okrese Hodonín, na jihovýchodní Moravě asi 4 km severně od Bzence. Se svými 854 obyvateli patří mezi menší vesnice regionu. Tento kraj je známý svou vinařskou a zemědělskou výrobou. Zde je pohled na mapu.

panorama

Vesnice se nachází v údolí asi 250 m n. m., které obklopují kopce (Domanínský kopec 312 m n.m. a Zadní díly 310 m n. m.). Od těchto svahů vznikl pravděpodobně i název Těmice (dříve Temnice). Obcí protéká potok zvaný Syrovínka. Po dřívějších lesích, které se tu nacházeli, zde zůstal pouze malinký lesík (rozloha asi 1 ha). Je zde také malý rybník, který má přes léto velmi málo vody.

Dominantou naší vesnice je komín bývalé cihelny, která byla zrušena v roce 1961. Ten upoutá každého, kdo k nám přijede.

dominanta

Nachází se zde také několik historicky cenných budov jako například budova mateřské školy, dům rodiny Klingelovi a starý mlýn.

mlyn

Kulturní život u nás je velmi bohatý. Každoročně na sv. Kateřinu se tady konají slovácké hody s věncem a káčery. Spolek zahrádkárů pořádá rok co rok tradiční košt vína, posezení u hudby na těmickém sádku a různé výstavy. Také chovatelé mají svou výstavu drobného zvířectva. V dřívějších dobách se v Těmicích konaly i zábavy pro mladé lidi, kterými jsme byli znamí v celém okolí, ale ty časy jsou již dávno pryč.

Sportem žijeme asi nejvíce. Naše fotbalové družstvo hraje sice jen 4.B skupinu OP, ale i to stačí. Snažíme se také vychovávat mladé fotbalisty ve družstvech dorostu a hlavně žáků. Naši volejbalisté hrají tuto hru pouze zájmově. Sport má v naší vesnici dlouholetou tradici a snad ještě bude mít.

Sice k nám nevedou železniční koleje, ale pravidelná autobusová doprava spojuje naši obec s okolím.

namesti

Pro případné zájezdníky je zde také ubytovna na hřišti. Nejvíce návštěvníků láká naše koupaliště, které každoročně navštíví několik tisíc obyvatel Hodonínska.

koupaliste

Ve vesnici se nachází 3 obchody s potravinami, 2 hospody, 2 kadeřnictví, stavebniny a obchod s průmyslovým zbožím. Dále je zde soukromá autodoprava, pálenice, obchodně-výrobní firma a jiní podnikatelé . Mezi další instituce patří pošta, mateřská škola, obecní úřad a zdravotní středisko.

V 90. letech byl v Těmicích vybudován místní vodovod, provedena plynofikace a položeny telefonní kabely. Všechny potřebné zprávy pro občany jsou dostupné v naší kabelové televizi.

Je tady ještě zemědělské družstvo, které se stará o okolní půdu. Družstvu patří i traktorová stanice na kopci u Domanína.